
Wędki spinningowe
Z artykułu dowiesz się:
- Czym tak naprawdę jest wędka spinningowa
- Jakie są najważniejsze cechy wędki dla wędkarza
- Ile powinieneś wydać na wędkę spinningową
Spis treści:
- Wędka spinningowa
- Cechy wędki spinningowej
- Ile kosztują wędki spinningowe
Wędka spinningowa
Zacznijmy od kompletnej podstawy, dlaczego do spinningu potrzebujesz specjalnej wędki? Czemu nie możesz użyć odległościówki lub wędki do feedera?
Otóż w każdej metodzie wędkarskiej, wędka służy do:
- Zarzucania przynęty, (tak tak, są zdalnie sterowane łódki… pomińmy to milczeniem)
- Zacięciu ryby,
- Holu ryby,
Wędkarstwo spinningowe wyróżnia się pod tym względem. Poza wymienionymi wyżej rolami wędka służy jeszcze do:
- Prowadzenia przynęty,
- Przekazuje informację co się dzieje z przynętą, do ręki wędkarza- tzw. “czucie”
Oprócz tego w tej metodzie, wędkę masz cały czas w rękach co stwarza pewne wymagania pod względem jej wagi i długości.
Wędka karpiowa, która spoczywa cały czas na stojakach, nie musi być lekka, nie musi być czuła. Wędki spinningowe wręcz przeciwnie, wędkarz musi być w stanie aktywnie łowić nimi wiele godzin!
Cechy wędki spinningowej
Niby proste ale skąd w takim razie jest tyle różnych wędek spinningowych? Czy jednej wędki nie możesz używać do wszystkich, technik i przynęt spinningowych?
Otóż nie, techniki spinningowe i przynęty różnią się od siebie, wymagają wędek o różnych cechach. Rozpiętość wielkości łowionych gatunków ryb i stosowanych przynęt także wymaga zastosowania więcej niż jednego wędziska.
O ile jesteś początkującym wędkarzem, prawdopodobnie dobrze łowi Ci się jedną wędką. W miarę poznawania nowych technik, łowienia większej ilości gatunków, stosowania różnych przynęt, zaczniesz odczuwać potrzebę powiększenia arsenału.
Jedną rzecz sprostuje, na dobrą sprawę nawet doświadczony wędkarz nadal może łowić jedna wędka jednak wynika to z jego świadomej decyzji. Woli iść nad wodę z jedną wędką zamiast z pięcioma i godzi się na pewien kompromis.
Używanie wędek dedykowanym konkretnym technikom i przynętom będzie miało wpływ zarówno na Twój komfort jak i skuteczność łowienia.
Najważniejsze parametry po jakich powinieneś rozróżniać wędki”
- Akcja wędki – określa to, w którym miejscu wędka najchętniej się ugina, czy ugina się przede wszystkim na szczytówce i reszta blanku pozostaje sztywna, czy też ugina się aż po rękojeść. Ma to ogromny wpływ na prowadzenie przynęty, jej czucie jak i samą skuteczność holu ryby.
- Ciężar wyrzutu wędki – Najczęściej stosowany w Polsce parametr, który określa tak naprawdę “moc wędki”. Oznacza to- ile siły trzeba włożyć, aby ugiąć wędkę. Ma to znaczenie dla rozmiarów ryb jakie chcesz łowić, i wielkością przynęt, jakimi chcesz rzucać.
- Długość wędki – wpływa w największym stopniu na odległość rzutu (im wędka dłuższa, tym oddaje dalsze rzuty) i komfort łowienia (im krótszy kij, tym lżejszy)
Poboczne parametry na które też warto zwrócić uwagę:
- Długość dolnika – wędki z długim dolnikiem dają większą dźwignię, nadają się lepiej do cięższego łowienia. Wędki z krótkim dolnikiem stosowane do do lekkiego łowienia i prowadzenia przynęty “z nadgarstka”
- Waga – im mniejsza waga, tym wygodniej będzie Ci się łowić
- Przelotki i komponenty – Ich jakość i waga wpływa znowu na wygodę łowienia ale też samą “żywotność” wędki. Ilość jak i waga przelotek ma też istotny wpływ na samą dynamikę blanku. Ciężkie przelotki lub duża ich ilość, potrafią “opóźnić” blank. Im przelotka będzie ze sztywniejszego materiału, tym lepiej będzie przenosić drgania z linki na blank i w konsekwencji, na rękę wędkarza.
- Materiał blanku – Im włókna węglowe użyte do budowy blanku mają więcej modułów, tym można zastosować ich mniej. Wysokomodułowe maty węglowe mają większą sztywność niż maty niskomodułowe.
Blanku niskomodułowy o mocy takiej samej co blank wysoko modułowy, będzie miał z reguły grubsze ścianki blanków. Przełoży się to zarówno na wagę jak i czułość wędki.
W praktyce oznacza to, że można stworzyć dwie identyczne wędki pod względem akcji jak i mocy. Jedyną zmienną będzie materiał, z jakiego został wykonany blank. Blank wysokomodułowy będzie lżejszy i bardziej czuły(przez grubość ścianek blanku), zachowując się przy tym tak samo, jak ten niskomodułowy.
Ile kosztują wędki spinningowe
Jaka jest najlepsza wędka spinningowa? Podobnie jak przynęta- najlepiej dobrana do łowiska i twojego łowienia. Nie ma to nic wspólnego z pieniędzmi jakie na nie przeznaczasz.
Musisz uświadomić sobie jedno, na wędkę za kilkaset złoty złowisz tyle samo ryb, co na wędkę za kilka tysięcy. Nie wpłynie ona na twoją skuteczność nad wodą. W takim wypadku płacisz głównie za komfort łowienia i pieścisz ego wewnętrznego wędkarskiego kolekcjonera.
Muszę tu napisać małe sprostowanie- nie uważam, aby w kupowaniu drogich wędek było coś złego. Daleko mi od zaglądania w cudzy portfel, niech każdy wydaje swoje pieniądze, w sposób jaki uważa za słuszny.
kieruje to raczej do początkujących wędkarzy, którzy mogą myśleć że drogie wędki zwiększą ich skuteczność… Nie, nie zwiększą.
Jeśli uważasz że każdy model powyżej 300 zł to przerost formy nad treścią- OK
Jeśl uważasz że w sklepach jest sam “chrust” a wędki zaczynają się od projektów w pracowni za 2000 zł- OK
Pamiętaj tylko że to Twoja opinia, nie musisz z jej powodu obrażać innych wędkarzy którzy mają inne zdanie.
Na polskim rynku, optymalnym przedziałem wędek do łowienia na spinning naszym zdaniem jest między 200 a 600 zł. W tej półce cenowej, znajdziesz wędkę pod każdą technikę, przynętę czy gatunek ryby jaki, możesz łowić w Polsce. Wędki w tej cenie w żaden sposób nie będą Cię ograniczać. Nie płacisz też za “zbędne” fajerwerki i bajery.
Powyżej tej półki znajdziesz mnóstwo świetnych konstrukcji ale wydanie większych pieniędzy nie będzie miało większego wpływu na ilość łowionych ryb. Zwiększy Twój komfort łowienia i da większą “radość posiadania”.
Poniżej tej półki znajdziesz modele którymi “da się” łowić ale w większości zauważysz niedociągnięcia pod względem:
- Nie płynne ugięcie blanku
- Mała ilość przelotek
- Duży ciężar
- Komponenty i blank o niskiej wytrzymałości i jakości
Te rzeczy mogą już wpłynąć w większym stopniu na Twoją skuteczność nad wodą jak i komfort łowienia. Jest to nasz pogląd na wędki spinningowe, nie musisz się oczywiście z tym zgadzać. Jeśli tak jest, chętnie skonfrontujemy Twoje zdanie z naszym w komentarzach 🙂