Wędkarstwo spinningowe i castingowe – Poradnik wędkarski

Wędkarstwo spinningowe i castingowe – Poradnik wędkarski

07/07/2020 0 By Frank Drabin

Wędkarstwo spinningowe i castingowe – Poradnik wędkarski

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak łowić ryby na spinning i casting
  • Co sprawia, że jeden wędkarz łowi ryby a drugi nie
  • Podstawy, na których opiera się wędkarstwo spinningowe i castingowe
  • Dlaczego posiadanie planu na łowienie jest tak ważne

Spis treści:

  • Znalezienie ryb
  • Wybierz odpowiedni czas łowienia
  • Nutka szczęścia
  • Strategia łowienia na spinning i casting
    • Szybkie łowienie (power fishing)
    • Wolne łowienie (slow fishing)
  • Technika łowienia na spinning i casting
  • Plan łowienia

Wędkarstwo jest dla osób myślących

Jest to zdanie, które powinno być wydrukowane wielkimi literami, na każdej karcie wędkarskiej. To co odróżnia wędkarzy łowiących ryby, od tych co tylko “moczą robaka” jest najczęściej to, że Ci pierwsi używają głowy i mają wiedzę na temat łowienia ryb.

Jeśli jedziesz nad wodę bez planu na łowienie, rzucasz gdzie popadnie, zmieniajac co kilkanascie minut przynętę bo “na tą nie biorą” ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!

Wielu z początkujących wędkarzy, zapomniało, lub nawet nie miało okazji poznać tych podstaw wędkarstwa spinningowego i castingowego. Cały czas zasypywani są informacjami o coraz to “skuteczniejszych” przynętach, wędkach i kołowrotkach…

Dzisiejszy wędkarz nie pyta się “jak łowić ryby”, tylko “na co łowić ryby”.

Nie interesuje go strategia łowienia, poznanie zachowania ryb i środowiska w jakim żyją. Jaka przynęta na szczupaka? Jaka wędka na okonie? -To są najczęściej pojawiające się pytania na grupach i forach wędkarskich.

Zostało im “wmówione”, że o sukcesie wędkarskim decyduje ilość przynęt, drogich wędek i kołowrotków. Metoda spinningowa absolutnie na tym nie polega.

Niniejszy poradnik pozwoli Ci wrócić do fundamentów wędkarstwa spinningowego oraz castingowego. Zrozumiesz, że przynęty spinningowe nie są wcale najważniejsze. Co tak naprawdę odróżnia doświadczonego od początkującego wędkarza i zaczniesz skutecznie łowić ryby!

Co musisz wiedzieć aby skutecznie łowić ryby:

  • Znać swoją “ofiarę”- to w jakich wodach żyje, kiedy poluje i jak poluje, jakie lubi miejscówki- bez znajomości tych rzeczy nie da się świadomie łowić ryb. Każda zaczepiona sztuka będzie dziełem przypadku.
  • Znać strategię łowienia, umieć tworzyć własny plan na łowienie i konsekwentnie się go trzymać
  • Warunki łowiska-  jak pogoda, pora roku wpływa na to co się dzieje pod wodą
  • Techniki łowienia- jakie masz “narzędzia” do stosowania aby móc je wybrać w odpowiednim czasie

Poruszymy tutaj temat ogólnie. Bardziej specyficzne wskazówki znajdziesz w działach poświęconych konkretnym gatunkom

Znalezienie ryb

Pierwszym i najważniejszym “zmartwieniem” stojącym przed wędkarzem jest znalezienie ryb. Nawet najwymyślniejsze przynęty i techniki wędkarskie nie dadzą żadnych efektów, jeśli w miejscu, którym rzucamy, nie wpływa żadna ryba!

Przez znalezienie ryb rozumiemy:

  • Wybór łowiska gdzie są interesujące nas gatunki
  • Znalezienie w łowisku tych gatunków

Jeśli już znalazłeś łowisko w którym występują ryby na które polujesz, musisz jeszcze określić w którym miejscu występują. Każdy gatunek drapieżnika jest wyjątkowy i ciężko o generalne rady, które zawsze się sprawdzają ale… Każdy drapieżniki potrzebuje dwóch rzeczy:

  • Schronienia – Gdy nie żeruje i sam się chroni przed tym aby nie być zjedzonym. Okolice pomostów, powalone drzewa, karcze, podwodne łąki, są to miejsca, które zawsze warto obłowić
  • Pokarmu – bardzo często znajdziemy je w okolicy ich pokarmu czyli małych ryb. Jeśli zauważysz ławice drobnicy, możesz założyć, że gdzieś w okolicy będzie czaił się szczupak, okoń,  sandacz czy inny drapieżnik

Wybierz odpowiedni czas łowienia 

Gdy już masz łowisko a także miejsce w których spodziewamy się ryb, pora wybrać  odpowiedni czas łowienia. Niezależnie o jakim gatunku mówimy, czy to będzie szczupak, sandacz, okoń czy boleń. Żaden z tych gatunków nie żeruje bez przerwy. Kluczem do sukcesu będzie wybranie tej pory, w której mamy jak największą szansę złowić rybę. Zarówno pory dnia jak i pory roku.

Nieraz zdarzyło Ci się pewnie słyszeć np. “szczupaki nie żerują” ? Jest to błędne uproszczenie, które jest stosunkowo często używane przez wędkarzy.  Nie ma sytuacji w której WSZYSTKIE szczupaki w wodzie nie żerują. Szczupak to nie jest jeden wspólny organizm, tylko setki pojedynczych jednostek w łowisku. Nawet w najgorszych warunkach, zawsze znajdą się sztuki, które nie są “najedzone” i można je skusić do brania.

Na sukces wędkarza składają się trzy czynniki:

  • Żerowanie ryb – często nazywane „aktywnością”
  • Łatwość znalezienia ryb – czy ryby są łatwe do namierzenia
  • Dostępność do pokarmu – to jak łatwo znaleźć im pokarm w wodzie

Samo dobre żerowanie często nie wystarcza. Jeśli drapieżnik żeruje ale jest ciężki do zlokalizowania, plus ma pod dostatkiem pokarmu, będzie trudny do złowienia.

Pod żadnym pozorem nie sugeruj się czymś takim jak kalendarz brań. Nie ma nic wspólnego z efektywnością Twojego łowienia.

Dokładne wskazówki co do pory dnia, roku i pogody zależą już od konkretnych gatunków i omawiamy je w osobnych działach.

Nutka szczęścia

Pamiętaj, że w wędkarstwie spinningowym, ogromne znaczenie ma szczęście. Rolą wędkarza jest podjęcie takich decyzji, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces.

Paradoksalnie, złowienie ryby, nie jest potwierdzeniem że Twoja koncepcja łowienia jest słuszna– mogłeś zwyczajnie mieć farta a na inne techniki łowienia, lub w innym miejscu, mogłeś mieć lepsze efekty!

Tak samo jeśli schodzisz o kiju, nie oznacza to że nie umiesz łowić ryb. Mogłeś zrobić wszystko tak jak trzeba ale niestety zabrakło trochę szczęścia. Nie kieruj się nigdy pojedynczymi efektami, w ten sposób bardzo łatwo możesz dojść do błędnych wniosków co przełoży się na późniejsze gorsze wyniki.
Jak przechylić “szczęście” na własna korzyść, przeczytasz w WĘDKARSKI POKER

Strategia łowienia na spinning i casting

OK, jeśli zastanawiasz się nad strategią łowienia, oznacza to, że znasz już łowisko, wiesz w których miejscach będziesz łowić, wiesz też o jakiej porze masz największe szanse na sukces. Teraz musisz dobrać najlepiej pasująca strategię do zaistniałych warunków, aby mieć jak największą szansę na udany dzień nad wodą!

W wędkarstwie spinningowym i wędkarstwie castingowym rozróżniamy dwie strategie Szybkie łowienie i Wolne łowienie

Szybkie łowienie (Power fishing)

W skrócie, polega na obłowieniu jak największego obszaru wody w danym czasie. Strategia zakłada szukanie ryb aktywnych, chętnych do brania. Pomija się ryby, które nie są aktywne, nie ma co na nie tracić czasu.
Strategia wychodzi z założenia, że w ostatecznym rozrachunku złowisz więcej ryb, obławiając przez 2 godziny 500 m brzegu , niż miałbyś w tym samym czasie, obłowić bardzo dokładnie 50 m brzegu.

Więcej obłowionej wody = więcej ryb widzi Twoja przynętę = masz więcej brań

Nie tracisz czasu na ryby, które ciężko skusić do brania. Szukasz tych, które są aktywne.

Wyobraź sobie szeroką, rozciągająca się na kilkaset metrów łąkę podwodną, na środku mazurskiego jeziora. Twoim celem jest szczupak, czyż nie była to idealna miejscówka pod szybkie łowienie w dryfie? Czy jednak wolałbyś się zakotwiczyć łowiąc w jednym miejscu?

Wolne łowienie (Slow fishing)

Jest kompletnym przeciwieństwem. Nie interesuje Cię obłowienie dużego obszaru wody. “Pilnujesz” jednej miejscówki.

Zamiast szukać aktywnie ryb, wolisz dokładnie obłowić rzut przy rzucie każde miejsce, nie zostawiając ani centymetra wolnego miejsca. Bardziej wygląda to jak łowienie stacjonarne przy użyciu sztucznych przynęt.

Strategia wychodzi z założenia, że każda ryba jest do przechytrzenia, kwestia cierpliwości, dobrania odpowiedniej techniki łowienia i przynęty spinningowej.

Koniec listopada na mazowieckiej Wiśle, udało Ci się znaleźć za przykosą zimowisko leszczy a w ciągnącej się za nią rynną stoją Sandacze. Wolałbyś przypilnować miejscówki mimo braku brań czy też płyniesz dalej szukając ryb?

Obydwie strategie mają swoje zastosowanie. Szybkie łowienie na spinning jest zazwyczaj skuteczniejsze i ma większe zastosowanie, niezależnie od gatunku, na który polujesz.
Jeśli ryba nie chce zaatakować przynęty, zazwyczaj ma ku temu dobry powód. Może być np. po żerowaniu i skitrana w swojej kryjówce trawi to co ma w brzuchu.
W takim wypadku skuszenie jej do ataku jest ekstremalnie trudne. Możesz spędzić nad nią cały dzień, nie doświadczając ani jednego brania. Nie jest to zbyt efektywne wykorzystanie czasu nad wodą.

Bardziej się opłaca szukać tych ryb które są aktywne i łatwe do przechytrzenia.

Wyjątkiem od tego, jest późna jesień i zima. Ryby wtedy nie są tak rozproszone, skupiają się w określonych miejscach oraz generalnie słabo żerują. Nie ma sensu szukania aktywnych ryb, gdyż w zasadzie ich nie ma. Niska temperatura mocno spowalnia metabolizm a wraz z nim apetyt i aktywność ryb.

Spore znaczenie mają też preferencje wędkarza. Wolne łowienie na spinning często wybierane jest przez osoby, dla których złowienie ryby na spinning to nie wszystko. Zamiast “latać” po trzcinach wolą wychillować się na jednej miejscówce, wymoczyć wszystkie przynęty jakie ze sobą wzięli i też wrócą zadowoleni do domu.

Technika łowienia na spinning i casting

Ostatni element układanki. W repertuarze wędkarstwa spinningowego jest wiele metod i technik którymi możesz prowokować ryby. Najważniejszą rzeczą przy wyborze metod, będzie dopasowanie ich do:

  • Prędkości prowadzenia przynęty – czy nadają się do prowadzenia z tempem jakim potrzebujesz
  • Głębokości prowadzenia – czy da się prowadzić na glębokości jaką potrzebujesz osiągnąć
  • Wielkość przynęty – czy można zastosować odpowiednio dużą przynętę
  • Własnych preferencji – na co lubisz łowić a na co nie

Ok ale skąd masz wiedzieć jak szybko i jak głęboko prowadzić przynętę? Jak duża powinna być? Jest to wypadkowa Twojej wiedzy o “przeciwniku” czyli gatunku na jaki się nastawiasz, oraz warunków zastanych na łowisku (widoczność w wodzie, temperatura wody).

Jeśli nie masz takiej wiedzy i nie wiesz jak łowić na spinning, szczegółowo omawiamy to pozostałych artykułach

Co do własnych preferencji, cóż musisz je poznać. Wędkarstwo ma sprawiać Tobie radość. Nie musisz zmuszać się do technik łowienia, które Ci tej radości nie dają…
U wielu wędkarzy będzie to np. boczny trok. Technika niezmiernie skuteczna ale nie dająca zbyt wiele satysfakcji ze złowionej ryby.

Niektóre techniki są bardzo uniwersalne np jerkowanie. Można prowadzić szybko jak i bardzo wolno

Łowiąc szybkościowo można wybrać tonącego jerka i prowadzić go wręcz boleniowym tempem. Natomiast jeśli chcesz łowić wolno jerkami, starczy że wybierzesz model suspending, dzięki któremu będziesz mógł łowić napraaaawdę wooooolno a wręcz zatrzymać go w miejscu na kilkanaście sekund.

Niektóre nie, nadają się np tylko do wolnego łowienia…

Drop shot… i w zasadzie na tym powinienem skończyć ale… jak się uprzesz, możesz poprowadzić go szybko, “da się”, tylko po co? Jest to technika do powolnego łowienia niemalże w miejscu. Do szybszego łowienia są lepsze techniki. Serio.

Przynętą został poświęcony oddzielny artykuł. Są najmniej ważnym elementem wędkarstwa i nie chciałem mieszać go z podstawami. Więcej na ich temat znajdziesz w PRZYNĘTY SPINNINGOWE

Plan łowienia

Przychodzi czas na określenie swojego planu łowienia. To jest to, co odróżnia wędkarzy od moczykijów. Jeśli jedziesz nad wodę bez planu, przypadkowo dobierając miejsce, czas, strategie łowienia, technikę i przynęty… To wyniki także będą przypadkowe.

Przed ruszeniem nad wodę zastanów się:

  • Gdzie spodziewasz się ryb
  • O jakiej porze będą najłatwiejsze do złowienia
  • Jak pogoda wpłynie na to co się dzieje pod wodą
  • Jaka technika łowienia najlepiej będzie pasować do powyższych czynników

Następnie musisz zweryfikować swój plan wędką nad wodą. Daj czas na przetestowanie, nie zmieniaj koncepcji co “5 minut”. 

Jak nic nie złowisz, przynajmniej czegoś się nauczysz- będziesz wiedział co nie działało, Nabierzesz doświadczenia. Zmieniając co chwile sposób łowienia i przynęty, nie dowiesz się nic. Bądź konsekwentny. Określ plan na łowienie i realizuj go. Do tego co działa a co nie nad wodą dochodzi się wieloma godzinami łowienia.

Tak jak mawiał Mike Tyson:

 “Każdy ma plan na łowienie, dopóki solidnie nie przyzeruje”

Mike Tyson

To również musi zakładać Twój plan łowienia. Miej przygotowany plan B czy nawet C, jeśli pierwotny zamysł się nie sprawdza.

Przykładowo wybieram się na 1 maja na szczupaki:  

  • Plan A – Moim głównym planem łowienia jest szukanie ich w płytkich zatokach, które szybko się nagrzewają oraz białoryb jeszcze się w nich trze. Zatoki są miejscami bez charakterystycznych punktów, chce złowić jak najwięcej wody ile się da. Będę musiał prowadzić szybko przynętę na głębokości 1-1,5 metra. Idealnie do tego sprawdzi się szybko prowadzone Jerki i gumy w średniej wielkości w kontrastującej z czystą majową woda zielono-żółtych kolorach. Daje sobie na to kilka godzin, po nich decyduje co dalej.
  • Plan B – Jeśli po kilku godzinach nie będę miał żadnych kontaktów, odprowadzeń, nie zobaczę żadnej drobnicy,  oznacza to, że szczupaki zeszły już z płytkich miejsc.
    Trzeba szukać ich na głębszych stokach, dalej od brzegu stosująć większe i cięższe gumy
  • Plan C – Jeśli w płytkich zatoczkach miałem sporo odprowadzeń szczupaków, kręci się  tam drobnica a nie przekłada się to na brania… oznacza to, że znalazłem miejsce ale coś nie pasuje w przynętach. Próbuje prowadzić je jeszcze szybciej lub zmieniać ich kolor na coś bardziej naturalnego lub też zakładam coś co robi mocniejsze zamieszanie pod wodą.

Załóżmy że Plan A nie wypalił, nie było żadnych kontaktów, przeszedłem na Plan B i dopiero wtedy miałem brania. Będąc bogatszy o te doświadczenia, następnego dnia zacznę od Planu B! O ile nie nastąpi drastyczna zmiana pogody, szczupaki nie powinny zmienić stanowisk.
Tak wygląda właśnie zdobywanie doświadczenia.
Wyobraź sobie teraz, że łowisz tak od kilku lat i jakby to się przełożyło na Twoją skuteczność nad wodą… 

Ile czasu potrzebujesz na przetestowanie planu? Zależy 🙂  Nie zapominaj o pewnej losowości w wędkarstwie. Nawet podejmują dobre decyzje, możesz nie mieć nawet brania. Jeśli jednak przez kilka dni łowisz w ten sam sposób i nie masz wyników, to można już z duża pewnością założyć, że robisz coś źle.


Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

Albert Einstein

(Tym razem to prawdziwy cytat, sorry Mike jeśli to czytasz)

Niejeden poradnik wędkarski mówi, że nad wodą trzeba kombinować. Według mnie jest to zła rada. Czy trener klubu piłkarskiego kombinuje ze składem i taktyką w trakcie meczu? Nie. Określa go wcześniej i przewiduje z góry możliwe zmiany składu czy taktyki, w zależności od tego jak układa się mecz.

Tak samo Ty nad wodą powinieneś realizować swój plan, który wynika z Twojej wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie idzie po Twojej myśli, dokonujesz z góry założonych poprawek.
Nie kombinowanie a doświadczenie i konsekwencja, czynią z Ciebie skutecznego wędkarza. Jeśli “kombinujesz” nad wodą oznacza to, że miałeś kiepski plan w pierwszej kolejności.