Kalendarz brań – Czyli największy mit w wędkarstwie

29/09/2020 3 By Frank Drabin

Co to jest kalendarz brań?

Kalendarz brań, jest to ściągawka dla wędkarzy informująca, jak danego dnia, będą brały ryby. Został opracowany w 1926 roku przez John’a Alden Knight. Mimo, że przez świadomych wędkarzy jest to raczej element żartów niż wiarygodne źródło informacji, wielu wędkarzy ciągle w niego wierzy. Dowodem mogą być stałe rubryki w pismach wędkarskich i portalach. Z racji tematyki naszej strony, szczególna uwagę zwrócimy na kalendarz brań szczupaka.

Artykuł skierowany jest dla osób które nadal w niego wierzą i się nim sugerują. Po przeczytaniu artykułu już więcej nie będziecie tego robić. Zacznijmy więc od początku…

Co bierze pod uwagę?

Wiele o kalendarzu mówi już to, co bierze pod uwagę. Jedyne co można przewidzieć w kalendarzu brań z miesięcznym czy też nawet rocznym wyprzedzeniem, są fazy księżyca.

Czego nie bierze pod uwagę?

To czego nie bierze pod uwagę, doskonale obnaża jego wiarygodność. Rzeczy które nie są zawarte w kalendarzu brań to:

  • Siła i kierunek wiatru
  • Temperatura
  • Ciśnienie
  • Zachmurzenie
  • Przejrzystość wody
  • Tego co się dzieje pod woda: rójki owadów, tarło ryb
  • Zmiany poziomu wody w rzekach i zbiornikach zaporowych
  • W większości nie rozróżnia gatunków ryb- (z małymi wyjątkami jak np. kalendarz brań szczupaka)
  • Lokalizacji- kalendarze są na całą polskę

Kalendarz brań, nie biorąc tych rzeczy pod uwagę, stwierdza że są nieważne. Także zróbmy sobie małe ćwiczenie czy aby na pewno tak jest?

Kalendarz mówi Ci że:

  • Żerowanie lipieni w Sanie, będzie takie samo jak żerowanie dorszy w Bałtyku
  • Na zerowanie nie wpłynie podniesienie się wody w Wiśle o pół metra
  • Zmiana pogody ze słonecznej flauty na obfite opady, połączone z dużymi podmuchami wiatru, nie zrobi na rybach wrażenia
  • Czy temperatura danego dnia będzie miała 10 czy 20 stopni, nie ma wplywu na żerowanie

Podobne przykłady można by wymieniać bez końca ale myślę, że widzisz już brak sensu w kalendarzu brań.

Ziarno prawdy

O ile kalendarz wędkarski możesz uznać za mit o tyle nie możesz lekceważyć księżyca. Jest to istotny czynnik wpływający na brania ryb.

Na pewno jego położenie ma duże znaczenie na łowiskach morskich, gdzie następują pływy. W przypadku wędkarzy śródlądowych, nie będzie miało to żadnego znaczenia.
Jego drugim działaniem, które będzie interesowało Ciebie o wiele bardziej, jest naświetlenie wody podczas nocy. Podczas bezchmurnej pełni, w wodzie będą panować bardzo dobre warunki świetlne! Drapieżniki to wykorzystują, aktywnie polując. Nocna fiesta, będzie niestety skutkować gorszymi braniami podczas dnia.

Działa to też w drugą stronę. Podczas nowiu, gdy panują egipskie ciemności, drapieżniki mają nieco gorsze warunki do polowania. Większość z nich odpuści wtedy nocne żerowanie i będzie bardziej aktywna w czasie dnia. Oczywiście jest to uogólnienie. Nie wszystkie drapieżniki polują tak samo. Im drapieżnik bardziej polega na swoim wzroku, tym wpływ naświetlania wody w czasie nocy będzie istotniejszy. 

Np. dla Suma nie będzie to stanowić większej różnicy. Dla Szczupaka już tak.

Faza księżyca sama w sobie, nie ma tu wiele “do gadania”. Nawet jak jest pełnia a niebo jest zachmurzone, światło odbite od księżyca, nie jest w stanie przedrzeć się przez grubą warstwę chmur. Wtedy w wodzie mamy takie warunki świetlne jakby księżyc był w nowiu.

Kalendarz brań szczupaka

Jak to jest z szczupakiem? Jest drapieżnikiem który uwielbia półmrok. Przy kiepskich warunkach świetlnych, szczupak widzi zdecydowanie lepiej, niż jego ofiary. Pozwala mu to zauważyć np. małą płotkę ale mała płotka nie zauważy już szczupaka! Jest to dla szczupaka oczywiście korzystne zjawisko i będzie polował głównie właśnie w takich warunkach świetlnych.
Szczupak jest rybą dla której naświetlenie wody jest kluczowe, także musisz wziąć to szczególnie pod uwagę. Podczas bezchmurnej pełni, polowanie na niego w dzień może nie być najlepszą decyzją ale nocą… to już inna rozmowa.

Podsumowanie

Podsumowując, kalendarz brań ma na ryby taki sam wpływ, jak horoskop ma wpływ na Twoje życie 🙂
Mimo wszystko nadal wielu ludzi w niego wierzy, zarówno w kalendarz brań jak i horoskopy. Na to też jest proste wytłumaczenie.
O wiele łatwiej przyjąć “porażkę” nad wodą, pocieszając się tym, że i tak nie miałeś szans…
Kalendarz brań pokazywał słabe żerowanie 🙂
W tym miejscu pojawia się od razu zjawisko zwane “efektem potwierdzenia”. Czyli zapamiętujesz selektywnie, wszystkie dni, kiedy kalendarz się ”sprawdził” a te, które się z kalendarzem nie zgadzały, szybko zapominasz.

Można by pomyśleć że kalendarz brań jest nieszkodliwy. Co Ci szkodzi sugerować się nim? Ok, krzywda Ci się nie stanie ale może to wpłynąć na Twoje łowienie. Podświadomie będziesz się mniej starał w dni ze “słabym żerowaniem” lub nawet nie jechał  na ryby! Co jest największą zbrodnią…
Natomiast w dni z “dobrym żerowaniem” będziesz się tylko frustrował, gdy nic nie będzie brało.
Z mojej strony, kalendarz brań polecam odłożyć między bajki i skupić się na czynnikach które mają faktyczne znaczenie. Chcesz się nich więcej dowiedzieć? Sprawdź nasz poradnik wędkarski!